Történelemelőtti szafari

2021.12.03

Bolygónk az univerzum eddigi életének körülbelül egyharmadában jelen volt. Ez elképesztően hosszú idő, amely alatt a közel ugyanilyen öreg életnek is bőven jutott lehetőség, hogy igazán furcsa mutatványokkal lepjen meg minket. Hogy pontosan mik ezek, abból ebben a cikkben kaphattok egy kis kóstolót. 

Óriás ízeltlábúak

Mindenkinek ismerős az érzés, amikor az otthonunkban vendégeskedő rovarokat és pókokat megpróbáljuk békés, esetleg kevésbé pacifista eszközökkel eltávolítani, ám ehhez valószínűleg komolyabb segítség kellett volna 300 millió évvel ezelőtt a karbon kor mocsaras dzsungeleiben. Ekkor ugyanis a Meganeura elnevezésű, sasméretű szitakötők repülhettek volna be az ablakunkon, a talajon pedig közel 2 és fél méteres százlábúak, az Arthropleurák és megközelítőleg rőfnyi hosszú, vagyis 70 cm-es skorpiók mászkáltak. Abban, hogy ezek a lények ekkorára tudtak nőni, szerepe volt a mai oxigénszint másfélszereséért felelős esőerdőknek és annak, hogy ekkor még nem léteztek nagyobb gerinces ragadozók. Így az is érthető, miért nem élhettek ilyen óriási rovarok hasonló oxigénszint mellett a dinoszauruszok korában.


Jeti vagy nem jeti?

A jeti, bigfoot vagy himalájai majomember legendája is mindenki számára ismerős és sokunknak megvan a saját elmélete arról, hogy mitikus lény, majom, medve vagy egy bundába bújtatott ember látható az egész világot bejárt felvételeken, azt azonban valamivel kevesebben tudják, hogy az óriás majomember képének van kevéske tudományos körökben is elfogadott valóságalapja. Ázsia területén élt ugyanis egy egyes becslések szerint 2, merészebbek szerint 3 méter magas, a mai orangutánra emlékeztető lény, amely nem csak a Homo erectus, de a korai Homo sapiens egyedeivel is találkozhatott. Bár maga az állat 300 ezer éve kihalt, elképzelhető, hogy a helyiek rátaláltak maradványaira, ami elindíthatta a legendát, ahhoz hasonlóan, ahogy a sárkányokról szóló történeteket egyesek a régi korokban talált dinoszaurusz-csontvázakhoz kötik. 


Titanoboa

Az emberek alapvetően szeretik eltúlozni a veszélyes állatok méretét, így a valóságot még csak meg sem közelítő elbeszélések naponta születnek. Ennek a nem sokkal a dinoszauruszok kihalása után élt kígyónak azonban eredeti méretével sem kell szégyenkeznie. A maradványok alapján 13 méteresre becsülik, de a legújabb bizonyítékok ennél is hosszabb példányokat sejtetnek. A lény a mai Dél-Amerika területén élt, trópusi környezetben, jelenlegi tudásunk szerint halakra vadászott. A fotón felfedezője, Jonathan Bloch látható, amint a kígyó csontjait egy mai anakondáéval hasonlítja össze.


Zuzmó tornyok

400 millió évvel ezelőtt, nem sokkal az első fák megjelenése előtt hozzájuk hasonló, de ma már teljesen ismeretlen élőlények határozták meg a tájképet. Hatalmas zuzmóoszlopok, Prototaxitok, amelyek 8 méter magasra és egy méter átmérőjűre is megnőhettek. Gyakori tévhit, hogy ezek óriási gombák, ám annak ellenére, hogy gombafonalak is találhatók bennük, az ezekkel együttélő algák jelenléte miatt zuzmónak számítanak.



Források:

Érdekes Világ, Florida Museum, Bizley Art, Óriások Földjén

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el