A komolyzene hatásai

2021.10.31

A komolyzene pszichológiai következményei, hatásai a jellemfejlődésre, intellektuális fejlődésre és betegségekre



Készítette: Lengyel Anna


A zeneterápia régóta nagy népszerűségnek örvend, számos betegségre van jótékony hatással a komolyzene. Hosszú évekig tartó kísérletek és kutatások bizonyítják, hogy a szenvedélybetegeket a káros szenvedélyektől való elszakadás útján segíti a zene, mivel csökkenti az addikciót. Ugyanúgy csökkenti a depressziót, valamint az autista emberek kommunikációs képességeit is igen jól fejleszti. Az egészségre gyakorolt jótékony hatásai közé tartozik a vérnyomás kordában tartása is, egy kísérlet során a tudósok a résztvevőket vizsgahelyzetben vizsgálták. Akik komolyzenét hallgattak, jóval alacsonyabb vérnyomásértéknek örvendhettek, különösen a szisztolés értékek tekintetében, ez idősebb korban kiemelkedően fontos.
Az Illinois-i Egészségügyi Központ Egyeteme 29 epilepsziás páciensen végzett kísérletet, mely során 300 másodpercig Mozartot hallgattak, 23-on érzékeltek epileptiform jelek csökkenését az EEG vizsgálatoknál, majd ugyanilyen eredményeket mértek kómás pácienseknél is.
A korai gyermekkorban való találkozás és megismerkedés a komolyzenével pozitív hatással van értelmi és intellektuális fejlődésre. A mozgás- vagy beszédfejlődésben elakadt gyermekeknél, a szorongással küzdőknél és az alvásproblémákkal küzdőknél érdemes kipróbálni. A művészet (szavak nélküli kommunikáció) segíti a kapcsolatteremtést, önkifejezésre biztat, motivál, és segíti a koncentrációt.
A Northumbria University kutatói egy kísérlet alkalmán a résztvevőket két csoportra osztották, az egyik csoport Vivaldival, míg a másik csoport a zene nélkül töltöttek ki egy-egy tesztet. A zenét hallgatók jóval pontosabban és gyorsabban dolgoztak. Nem véletlen, hogy a műtőkben is sokszor komolyzene szól a koncentráció elősegítésének érdekében.
A komolyzene jótékonyan hat az agyi funkciókra, kognitív tevékenységekre, a neurotranszmitterek között olyan kapcsolatot teremt, mely talán sosem jött volna létre, így fejleszti a memóriát. Emellett növeli a kreativitást, melynek magyarázata, hogy a másféle hangszerek, dallamok, harmóniák különböző érzelmi állapotokat idéznek elő, az agyban pedig a feldolgozás eredményeként kreatív energiák szabadulnak fel. Az alvásproblémákkal vagy frusztráltsággal küzdő embereknek is sokszor javasolják a klasszikus zenét, a legjobb hangszerek a zongora, hárfa és gitár.
A Southern Methodist University egy kutatása bebizonyította, a komolyzene személyiségfejlesztő hatását, miáltal gyorsabban beindul az önismeret fejlődése. Azok az emberek, akik klasszikusokat hallgatnak gyakran háttérzeneként, sokkal jobban érzik magukat a bőrükben, kiegyensúlyozottabbak, mert őszintébben képesek szembenézni az élet kihívásaival. Az Edinburgh-i Egyetem hasonló vizsgálata alkalmával sem kaptak különböző eredményt a kutatók, a metál-zene kedvelői szinte egyáltalán nem kreatívak és sokkal kevésbé nyitottak önmagukkal szemben, mint azok, akik a komolyzenét kedvelik.
Egy apró érdekesség:
2003-ban London város rengeteg metrómegállójában kezdtek el klasszikus zenét játszani, melynek meglett az eredménye, másfél évvel később jóval megritkultak a támadások és lopások száma. Az oregoni Portland közlekedési hatósága is vizsgált hasonló körülmények között, 40%-kal csökkent a rendőrségi hívások száma.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el